Yageo AF0402FR-07120RL
AF0402FR-07120RL
Part No.:
AF0402FR-07120RL
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaAF0402FR-07120RL.pdf
Description:
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
AF
ProductStatus:
Active
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.015 (0.37mm)