Aim Dynamics AIMH021-050A-5V
AIMH021-050A-5V
Part No.:
AIMH021-050A-5V
Manufacturer:
Aim Dynamics
Category:
Current Transducers
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
ShinYuaAIMH021-050A-5V.pdf
Description:
CURRENT SENSOR 50A 5V BIDIRECT
Packaging:
Bag
Series:
AIMH021
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC/DC
SensorType:
Hall Effect
Current-Sensing:
50A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, 0V ~ 5V
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 10kHz
Linearity:
Accuracy:
±1%
Voltage-Supply:
±15V
ResponseTime:
Current-Supply(Max):
25mA
OperatingTemperature:
-10°C ~ 85°C