Solidlite AL3020A-ZGN-020MA
AL3020A-ZGN-020MA
Part No.:
AL3020A-ZGN-020MA
Manufacturer:
Solidlite
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
AL3020A-ZGN-020MA.pdf
Description:
3020 20MA GREEN LED
  • Related Categories
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Retail Package
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Green
Configuration:
LensColor:
LensTransparency:
MillicandelaRating:
2400mcd
LensStyle:
Oval with Flat Top
LensSize:
1.90mm x 0.90mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.8V
Current-Test:
20mA
ViewingAngle:
120°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
525nm
Wavelength-Peak:
Features:
Size/Dimension:
2.70mm L x 2.00mm W