Solidlite AL5050A-BN-60MA
AL5050A-BN-60MA
Part No.:
AL5050A-BN-60MA
Manufacturer:
Solidlite
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
6-SMD, J-Lead
Datasheet:
ShinYuaAL5050A-BN-60MA.pdf
Description:
5050 60mA Blue LED
  • Related Categories
Package/Case:
6-SMD, J-Lead
Packaging:
Strip
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Blue
Configuration:
LensColor:
LensTransparency:
MillicandelaRating:
700mcd
LensStyle:
Round with Flat Top
LensSize:
4.00mm Dia
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
3.2V
Current-Test:
60mA
ViewingAngle:
120°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
455nm
Wavelength-Peak:
Features:
Size/Dimension:
5.00mm L x 5.00mm W