KEMET ALA8DA241CC450
ALA8DA241CC450
Part No.:
ALA8DA241CC450
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALA8DA241CC450.pdf
Description:
CAP ALUM 240UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALA8D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
240 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
566.4mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
2.03 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.42 A @ 10 kHz
Impedance:
250.4 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)