KEMET ALA8DA301CD450
ALA8DA301CD450
Part No.:
ALA8DA301CD450
Datasheet:
ShinYuaALA8DA301CD450.pdf
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
454mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.19 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.01 A @ 10 kHz
Impedance:
207.2 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)