KEMET ALA8DA361CE450
ALA8DA361CE450
Part No.:
ALA8DA361CE450
Datasheet:
ShinYuaALA8DA361CE450.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
379mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.9 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.7 A @ 10 kHz
Impedance:
567.8 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)