KEMET ALA8DC361DC450
ALA8DC361DC450
Part No.:
ALA8DC361DC450
Datasheet:
ShinYuaALA8DC361DC450.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
386mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.26 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.01 A @ 10 kHz
Impedance:
207.2 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)