KEMET ALA8DC361DE500
ALA8DC361DE500
Part No.:
ALA8DC361DE500
Datasheet:
ShinYuaALA8DC361DE500.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
577mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.42 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.46 A @ 10 kHz
Impedance:
189.4 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)