KEMET ALA8DD241CD500
ALA8DD241CD500
Part No.:
ALA8DD241CD500
Datasheet:
ShinYuaALA8DD241CD500.pdf
Description:
CAP ALUM 240UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
240 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
859.2mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.78 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.81 A @ 10 kHz
Impedance:
163 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)