KEMET ALA8DD361DC450
ALA8DD361DC450
Part No.:
ALA8DD361DC450
Datasheet:
ShinYuaALA8DD361DC450.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
386mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.68 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.06 A @ 10 kHz
Impedance:
357.6 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)