KEMET ALA8DE361DC450
ALA8DE361DC450
Part No.:
ALA8DE361DC450
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALA8DE361DC450.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALA8D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
386mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
2.78 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.81 A @ 10 kHz
Impedance:
163 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)