KEMET ALA8DF561DE400
ALA8DF561DE400
Part No.:
ALA8DF561DE400
Datasheet:
ShinYuaALA8DF561DE400.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
275.2mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.03 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.68 A @ 10 kHz
Impedance:
510.4 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)