KEMET ALC80A181CD500
ALC80A181CD500
Part No.:
ALC80A181CD500
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALC80A181CD500.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALC80
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
940mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.53 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.13 A @ 10 kHz
Impedance:
649 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)