KEMET ALC80A301DC400
ALC80A301DC400
Part No.:
ALC80A301DC400
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALC80A301DC400.pdf
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALC80
ProductStatus:
Active
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
408mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.93 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.34 A @ 10 kHz
Impedance:
210 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)