KEMET ALC80A333DD025
ALC80A333DD025
Part No.:
ALC80A333DD025
Datasheet:
ShinYuaALC80A333DD025.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.19 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.78 A @ 10 kHz
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)