KEMET ALC80A431CF350
ALC80A431CF350
Part No.:
ALC80A431CF350
Datasheet:
ShinYuaALC80A431CF350.pdf
Description:
CAP ALUM 430UF 20% 350V SNAP
Capacitance:
430 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
316mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.23 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.2 A @ 10 kHz
Impedance:
165 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)