KEMET ALC80C112EL450
ALC80C112EL450
Part No.:
ALC80C112EL450
Datasheet:
ShinYuaALC80C112EL450.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
125mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.92 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.12 A @ 10 kHz
Impedance:
74 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
3.228 (82.00mm)