KEMET ALC80D111CB500
ALC80D111CB500
Part No.:
ALC80D111CB500
Datasheet:
ShinYuaALC80D111CB500.pdf
Description:
CAP ALUM 110UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
110 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.536Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.11 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.04 A @ 10 kHz
Impedance:
1.059 Ohms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)