KEMET ALC80D123DF063
ALC80D123DF063
Part No.:
ALC80D123DF063
Datasheet:
ShinYuaALC80D123DF063.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.99 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.62 A @ 10 kHz
Impedance:
26 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)