KEMET ALC80D302DC100
ALC80D302DC100
Part No.:
ALC80D302DC100
Datasheet:
ShinYuaALC80D302DC100.pdf
Description:
CAP ALUM 3000UF 20% 100V SNAP
Capacitance:
3000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
102mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.94 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.65 A @ 10 kHz
Impedance:
84 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)