KEMET ALC80D331EB400
ALC80D331EB400
Part No.:
ALC80D331EB400
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALC80D331EB400.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALC80
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
384mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.07 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.16 A @ 10 kHz
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)