KEMET ALC80D361CF400
ALC80D361CF400
Part No.:
ALC80D361CF400
Datasheet:
ShinYuaALC80D361CF400.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
337mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.11 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.17 A @ 10 kHz
Impedance:
172 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)