KEMET ALC80D751DD250
ALC80D751DD250
Part No.:
ALC80D751DD250
Datasheet:
ShinYuaALC80D751DD250.pdf
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
750 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
237mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.84 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.26 A @ 10 kHz
Impedance:
141 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)