KEMET ALC80E391EB350
ALC80E391EB350
Part No.:
ALC80E391EB350
Datasheet:
ShinYuaALC80E391EB350.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
364mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.16 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.17 A @ 10 kHz
Impedance:
195 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)