KEMET ALC80E681EF400
ALC80E681EF400
Part No.:
ALC80E681EF400
Datasheet:
ShinYuaALC80E681EF400.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
187mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.36 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.22 A @ 10 kHz
Impedance:
98 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)