KEMET ALC80E752EB063
ALC80E752EB063
Part No.:
ALC80E752EB063
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALC80E752EB063.pdf
Description:
CAP ALUM 7500UF 20% 63V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALC80
ProductStatus:
Active
Capacitance:
7500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
5.52 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.95 A @ 10 kHz
Impedance:
48 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)