KEMET ALC80E821EF350
ALC80E821EF350
Part No.:
ALC80E821EF350
Datasheet:
ShinYuaALC80E821EF350.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
175mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.54 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.25 A @ 10 kHz
Impedance:
94 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)