KEMET ALC80F122DD200
ALC80F122DD200
Part No.:
ALC80F122DD200
Datasheet:
ShinYuaALC80F122DD200.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
182mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.27 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.61 A @ 10 kHz
Impedance:
111 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)