KEMET ALC80F133DD040
ALC80F133DD040
Part No.:
ALC80F133DD040
Datasheet:
ShinYuaALC80F133DD040.pdf
Description:
CAP ALUM 13000UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
13000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
43mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.44 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.76 A @ 10 kHz
Impedance:
35 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)