KEMET ALC80F152EF250
ALC80F152EF250
Part No.:
ALC80F152EF250
Datasheet:
ShinYuaALC80F152EF250.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
126mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.41 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.39 A @ 10 kHz
Impedance:
77 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)