KEMET ALC80F181CD500
ALC80F181CD500
Part No.:
ALC80F181CD500
Datasheet:
ShinYuaALC80F181CD500.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
940mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.53 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.13 A @ 10 kHz
Impedance:
649 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)