KEMET ALC80F201BD350
ALC80F201BD350
Part No.:
ALC80F201BD350
Datasheet:
ShinYuaALC80F201BD350.pdf
Description:
CAP ALUM 200UF 20% 350V SNAP
Capacitance:
200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
683mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.27 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.45 A @ 10 kHz
Impedance:
358 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)