KEMET ALC80F203DF040
ALC80F203DF040
Part No.:
ALC80F203DF040
Datasheet:
ShinYuaALC80F203DF040.pdf
Description:
CAP ALUM 20000UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
20000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.36 A @ 10 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)