KEMET ALC80F621DC250
ALC80F621DC250
Part No.:
ALC80F621DC250
Datasheet:
ShinYuaALC80F621DC250.pdf
Description:
CAP ALUM 620UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
620 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
286mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.5 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.53 A @ 10 kHz
Impedance:
170 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)