KEMET ALC80F622BD040
ALC80F622BD040
Part No.:
ALC80F622BD040
Datasheet:
ShinYuaALC80F622BD040.pdf
Description:
CAP ALUM 6200UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
6200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
87mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.29 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.78 A @ 10 kHz
Impedance:
70 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)