KEMET ALC80F622CB040
ALC80F622CB040
Part No.:
ALC80F622CB040
Datasheet:
ShinYuaALC80F622CB040.pdf
Description:
CAP ALUM 6200UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
6200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
81mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.91 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.22 A @ 10 kHz
Impedance:
64 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)