KEMET ALC80F752EB063
ALC80F752EB063
Part No.:
ALC80F752EB063
Datasheet:
ShinYuaALC80F752EB063.pdf
Description:
CAP ALUM 7500UF 20% 63V SNAP
Capacitance:
7500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.52 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.95 A @ 10 kHz
Impedance:
48 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)