KEMET ALC80F912CF063
ALC80F912CF063
Part No.:
ALC80F912CF063
Datasheet:
ShinYuaALC80F912CF063.pdf
Description:
CAP ALUM 9100UF 20% 63V SNAP
Capacitance:
9100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
40mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.01 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.22 A @ 10 kHz
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)