KEMET ALF20C822KP200
ALF20C822KP200
Part No.:
ALF20C822KP200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALF20C822KP200.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALF20
ProductStatus:
Active
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
33mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
9.17 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.76 A @ 10 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)