KEMET ALF20G152KP550
ALF20G152KP550
Part No.:
ALF20G152KP550
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALF20G152KP550.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 550V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALF20
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
550 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
242mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
6.5 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.63 A @ 10 kHz
Impedance:
212 mOhms
LeadSpacing:
0.984 (25.00mm)
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)