KEMET ALF40C152EF200
ALF40C152EF200
Part No.:
ALF40C152EF200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALF40C152EF200.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
ALF40
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
94mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
5.13 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.23 A @ 10 kHz
Impedance:
74 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)