KEMET ALF40C181DD500
ALF40C181DD500
Part No.:
ALF40C181DD500
Datasheet:
ShinYuaALF40C181DD500.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.25Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.71 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.26 A @ 10 kHz
Impedance:
1.01 Ohms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)