KEMET ALF40C331DF450
ALF40C331DF450
Part No.:
ALF40C331DF450
Datasheet:
ShinYuaALF40C331DF450.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Series:
ALF40
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
206mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.53 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.14 A @ 10 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)