KEMET ALF40C332DF100
ALF40C332DF100
Part No.:
ALF40C332DF100
Datasheet:
ShinYuaALF40C332DF100.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
108mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.12 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.97 A @ 10 kHz
Impedance:
86 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)