KEMET ALF40G181EC450
ALF40G181EC450
Part No.:
ALF40G181EC450
Datasheet:
ShinYuaALF40G181EC450.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
538mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.01 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.7 A @ 10 kHz
Impedance:
374 mOhms
LeadSpacing:
0.984 (25.00mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)