KEMET ALF70C102FP630
ALF70C102FP630
Part No.:
ALF70C102FP630
Datasheet:
ShinYuaALF70C102FP630.pdf
Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC, SNAP-IN
Series:
ALF70
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
630 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
145mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.55 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.33 A @ 10 kHz
Impedance:
98 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.772 Dia (45.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)