KEMET ALF70C391DF550
ALF70C391DF550
Part No.:
ALF70C391DF550
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALF70C391DF550.pdf
Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC, SNAP-IN
Packaging:
Bulk
Series:
ALF70
ProductStatus:
Active
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
550 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.109Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.16 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.38 A @ 10 kHz
Impedance:
959 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)