KEMET ALF70G152FP500
ALF70G152FP500
Part No.:
ALF70G152FP500
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALF70G152FP500.pdf
Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC, SNAP-IN
Packaging:
Bulk
Series:
ALF70
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
153mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
18000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
5.85 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.93 A @ 10 kHz
Impedance:
112 mOhms
LeadSpacing:
0.984 (25.00mm)
Size/Dimension:
1.772 Dia (45.00mm)
Height-Seated(Max):
4.213 (107.00mm)