Cornell Dubilier Electronics (CDE) ALH685K271A082
ALH685K271A082
Part No.:
ALH685K271A082
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaALH685K271A082.pdf
Description:
6.8UF 275VAC 32X37X22MM LS=27.5
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ALH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
275V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP)
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.7 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.866 W (32.00mm x 22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.488 (37.80mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)